Zaujalo ma 47/2014

21.11.2014

Toto je môj prvý blogpost z plánovanej série. Budem sa v nej snažiť prinášať sumár vecí, ktoré ma poslednú dobu zaujali a týkajú sa hlavne PHP, ale aj tvorby webu všeobecne.

Value objects#

Zdá sa, že poslednú dobu je medzi PHP blogermi veľmi populárne písať na tému Value Object. Pokiaľ neviete, o čo ide, tak value objekty sú objektami, ktoré sa porovnavajú nie na základe identity, ale na základe hodnoty ich vnútorných premenných. Zaužívanou praxou je pre tento účel mať definovanú metódu equals a preferuje sa, pokiaľ sú objekty nemenné (immutable).

Na túto tému sa objavil dokonca twitter účet a vznikla špeciálna webstránka a objavilo sa aj zopár zaujímavých blogpostov. Rozpísali sa najmä Kacper Gunia a Richard Miller. Tu je zopár liniek:

Rôzne správy#

Našiel som štyri mesiace starý článok, v ktorom sa David Grudl posťažoval na problémy s detekciou chýb v PHP. Určite odporúčam prečítať. Je fascinujúce, aký bordel v tom PHP máme.

Git veselo používam už niekoľko rokov, ale knižku Pro Git som ešte nestihol prečítať celú od začiatku do konca a oni už vydali druhú edíciu. No pekne.

Pokiaľ používate Symfony, tak Vás možno budú zaujímať plány okolo verzie 3.0. Fabien by rád túto verziu vydal v novembri 2015 a ako minimálnu vyžadovanú verziu PHP navrhuje 5.5.

Jakub Vrána sa pustil do JavaScriptu v článku Co se mi nelíbí na JavaScriptu. V zásade sa s ním dá súhlasiť, aj keď niektoré pripomienky vychádzajú skôr z toho, že Jakub chce s JavaScriptom pracovať rovnako, ako keby to bolo PHP, čo ostatne aj sám v článku pripúšťa.

Nový nástroj#

Vo svojich projektoch napísaných v Nette som začal unit testy písať pomocou nette/tester, ktorý je síce šikovnejší ako PHPUnit, ale nedajú sa v ňom vytvárať mock objekty a stuby. Tak som hľadal nejaké vhodné nástroje a vybral som si Mockery. Zatiaľ som spokojný. Uvidíme, ako sa osvedčí.

Off Topic#

Toto síce s tvorbou webu nesúvisí nijako priamo, ale v prípade, že máte vlastný projekt a neviete sa dokopať k tomu ho dokončiť, tak na seba môžete upliesť bič v podobe aplikácie/web Beeminder. Nastavíte si tam svoje ciele a keď sa vám ich nebude dariť spĺňať, tak za to budete platiť. A to doslovne a reálnymi peniazmi. Je to zaujímavý koncept a chvíľu som zvažoval, že by som to skúsil.


  Zaujalo Ma

Diskusia