Zaujalo ma 48/2014

30.11.2014

Vylepšené "repozitáre" pre Doctrine, farbičky pre Adminer, rýchlejšie funkcionálne testy a tipy na pár nástrojov.

Dlho som z výkonnostných dôvodov odmietal používať ORM, ale tento rok som sa nechal zlomiť a začal používať Doctrine. Odvtedy premýšľam, či by som doctrinovský repozitár nemohol používať aj na persistovanie objektov do databázy a akým spôsobom to zariadiť, aby to malo hlavu a pätu. Nuž a zistil som, že Filip Procházka toto riešil a vyriešil už pre tromi rokmi. Výsledný kód je síce v balíčku Kdyby/Doctrine pre Nette Framework, ale určite sa s tým bude dať pohrať a vyextrahovať, aby sa to dalo použiť aj inde.

Na Filipovom blogu som našiel aj článok o tom, ako si ofarbiť Adminer. Neviete, čo je Adminer? Je to webový frontend k databáze (a nielen MySQL). Pokiaľ stále ešte z nepochopiteľných dôvodov používate toho ťažkopádneho molocha a nočnú moru user interfejsov s názvom PhpMyAdmin, tak sa na Adminer určite pozrite. Je vysoko návykový.

Tento týždeň som zisťoval, ako v Symfony vytvoriť formulár s dopredu neznámym počtom fieldov. Našiel som o tom článok How to Embed a Collection of Forms priamo v oficiálnej kuchárke. Môj problém to poriešilo a viem opäť niečo nové.

Brian Payne písal o tom, ako zrýchliť funkcionálne testy, keď je úzkym hrdlom databáza. Navrhuje si pri testovaní vytvárať pool viacerých databáz. Je to šikovné riešenie so zaujímavými časovými ziskami, možno sa skúsim inšpirovať.

Nový nástroj#

Hľadal som aj nástroj, ktorý by mi pomohol rýchlo vytvoriť konfigurák pre Mess Detector. Našiel som ho tu: http://edorian.github.io/php-coding-standard-generator/#phpmd. Ako bonus je tam aj generátor konfigurácie pre CodeSniffer.

Off Topic#

V čom si manažujete svoje nepracovné tasky? Ja som skúšal kadečo od rôznych TODO aplikácií na Linuxe, cez veľké kravy typu Mantis až po Wunderlist. Pri všetkom som vydržal iba chvíľu. Ako zatiaľ najúspešnejšie sa javí nástroj, ktorý je z nich najnetradičnejší a to je HabitRPG. Autor dotiahol gamifikáciu do správy mojich taskov, a tak popri plnení úloh z todo listu, sa zároveň hrám RPG hru. Mám tam svoju postavičku, ktorá sa leveluje, keď plním úlohy a prichádza o zdravie, keď ich neplním. Okrem toho za tasky dostávate zlatky a za tie si nakupujete výbavu. Vyskúšajte.


  Zaujalo Ma

Diskusia