Zaujalo ma cez Vianoce 2014

04.01.2015

Pomaličky už doma dojedáme vianočné koláčiky a po trochu oddychovejších Vianociach sa chystáme opäť do pracovného života. Tieto Vianoce som sa snažil si viac oddýchnuť a menej programovať a tak som trošku menej browsoval a čítal odborné články, ale aj tak som si pripravil výber nejakých zaujímavostí, na ktoré som narazil. Príjemné čítanie prajem.

Programovanie všeobecne#

Najzaujímavejší článok za posledné obdobie bol pre mňa zrejme ten od Martina Malého, ktorý vyšiel na Zdrojáku a v ktorom Martin píše o tom, ako vyzerá práca programátora v novinách, kde má častokrát len zopár hodín od zadania k dodaniu fungujúceho produktu. Martin rozoberá, čo je pre takýchto programátorov podstatné a uvítal by, keby každý programátor prešiel podobnou skúsenosťou, pretože mu to umožní sa trošku rozhliadnuť okolo, uvidieť veci z inej perspektívy a určiť, čo je dôležité. Článok sa volá Co se vývojář naučí při práci v novinách a ja rozhodne odporúčam prečítať si ho.

Pre mňa veľmi užitočný článok, ale z trochu iného súdka, napísal aj Filip Procházka, keď na svojom blogu uverejnil postup, ako si na svojom serveri rozbehať nginx s https, SPDY a HSTS. Ukladám si do bookmarkov, určite sa zíde.

PHP#

Vo svete Symfony frameworku sa toho udialo v poslednú dobu pomerne veľa, keďže nám vyšla verzia 2.6. Mňa vcelku potešila aj taká úplná kravina, ako konečne jednoduchý spôsob, ako si prezerať (a teda aj ladiť) errorové stránky. Aleluja.

V prípade, že máte nejaký vlastný balíček na Packagiste a chcete vedieť, ktoré iné balíčky ten váš využívajú, tak vedzte, že už k tomu existuje nástroj a volá sa Packanalyst.

Vim#

Čo si pamätám, tak som na programovanie vždy používal editor vim. Výnimkou boli iba úplné začiatky, keď som sa učil Pascal a používal som turbopascalovské IDE. Vim mi síce vyhovuje, ale z času na čas sa obzerám, či sa vo svete neobjavilo niečo nové. Keď prišiel Sublime Text, tak som trochu zaváhal, avšak nakoniec som aj tak ostal verný Vimu. Musím však povedať, že občas by sa mi hodila funkcionalita viacerých kurzorov, ktorá v Sublime je a vo Vime chýba.

Nuž, ale už nemusím závidieť, pretože niekto si dal tú námahu a konečne poriadne implementoval multiple cursors taktiež do Vimu.

Pri jednom takom obzeraní sa po iných editoroch som našiel aj projekt neovim, ktorý chce byť novou generáciou editora vim. No, uvidíme. Pokiaľ to autorom vyjde, tak by to mohlo byť super.

Nový nástroj#

Konečne som sa rozhodol, že chcem mať RSS synchronizované naprieč všetkými zariadeniami, ktoré používam (v mojom prípade to znamená platformy Linux a Android). Takže aktuálne skúmam a testujem rôzne RSS čítačky. Nie je to zrovna jednoduchá úloha, pretože som zmlsaný z používania Bamboo Feed Reader a tak hľadám niečo, čo mi ponúkne rovnakú funkcionalitu na desktope a ešte navyše budem môcť k feedom pristupovať aj na tablete a mobile. Aktuálne testujem Inoreader. Uvítam akýkoľvek tip.

Off Topic#

Keďže vo svojom voľnom čase vytváram webovú hru a tá sa pomaličky blíži do testovacieho štádia, tak sa zaujímam aj o možnosti jej monetizovania. A veľmi nepekne nazerám na to, čo nám nachystali úradníci v EÚ ohľadom DPH platenej z elektronicky poskytovaných služieb. Ak tiež chcete alebo predávate aplikácie, či elektronické služby, tak čítajte a plačte: Elektronické služby a DPH od 2015: predaj aplikácií


  Zaujalo Ma

Diskusia