Zaujalo ma 2/2015

12.01.2015

Druhý týždeň roku 2015 bol pomerne bohatý na zaujímavé články zo sveta tvorby webu. Po vytriedení som zatiaľ stihol prečítať len asi tretinu, ale už aj to je dostatok materiálu na rozmýšľanie, vyskúšanie a aj na napísanie nového blogpostu :)

PHP/Programovanie všeobecne#

Matthias Noback napísal sériu článkov o tom, čo je to CommandBus, kedy je vhodné ho použiť a zároveň si urobil malé promo pre svoju sadu knižníc SimpleBus

Odkazy na články:

Nette#

Na 67. Poslední Sobotě hovoril Filip Procházka o jeho knižnici Kdyby/Translation, ktorá prináša Symfony/Translation do Nette Frameworku. Toto riešenie používam už niekoľko rokov a môžem len odporučiť.

Symfony#

Nová komponenta s názvom VarDumper pre Symfony 2.6 dokázala poriadne rozvíriť hladinu a mnoho programátorov pracujúcich so Symfony nad ňou chrochtí blahom. Ja taký nadšený nie som, predsa len to pre ľudí od Nette nie je nič nové. Túto funkcionalitu máme v Laděnke už celé veky a pomocou tracy-bundle používam Tracy aj v Symfony.

Ak máte starší projekt a rozmýšľate, že by ste ho zmigrovali na Symfony a bojíte sa, skúste si prečítať tento článok o tom, ako zabaliť váš legacy kód do Symfony. Dovolí Vám to prejsť na Symfony okamžite a prepisovať staré časti webu postupne. Na začiatku si ale budete musieť zrejme vytvoriť nejaký kernel, ktorým budete obsluhovať requesty starej aplikácie,

MySQL#

Veľmi nepekne ma prekvapila informácia, že utf8 kódovanie v MySQL v skutočnosti nekóduje ani 6% unicode znakov a že pri výskyte štvorbajtového znaku usekne zvyšok reťazca (čo je potenciálny bezpečnostný problém). Ak chcete vo svojej aplikácii podporovať aj štvorbajtové unicode znaky a to so stúpajúcim množstvom mobilných zariadení pristupujúcim k internetu asi chcete (pretože vám ľudia môžu napríklad do diskusie vkladať z mobilu kadejakých unicode smajlíkov), tak by ste mali začať používať kódovanie utf8mb4. Prechod nie je nijako jednoduchý, takže pokiaľ ešte len vyvíjate aplikáciu, tak radšej prejdite hneď.

Viac info:

CSS#

Vyberáte si gridový css framework pre váš najbližší projekt? Ja nie, ale našiel som porovnanie Bootstrap3 a Foundation 5

Nový komiks#

Objavil som pre mňa neznámy programátorský komiks. Volá sa CommitStrip, zatiaľ som sa moc nenasmial, ale možno sa to časom zlepší :)

Nový nástroj#

TodoMVC je rozsiahla knižnica príkladov toho, ako naprogramovať TODO aplikáciu v najrôznejších možných JavaScriptových frameworkoch. Majú ich tam naozaj neúrekom. Hodí sa, keď sa budem nudiť a rozhodovať sa, v čom najbližšie programovať nejakú JS hru.


  Zaujalo Ma

Diskusia